یکی از بزرگترین پروژه های انتقال آب با لوله هایGRP در دنیا فشار 25 بار با طول 371 کیلومتر

طرح انتقال آب از خليج فارس به صنايع جنوب شرق كشور ( قطعه سوم) به صورت EPC+F.


رکورد ملی و فراملی در اجرای خط لـوله GRP با قـطر حداکثر 1200 میلیمتر و فـشار حداکثر 25 باردر دنیا در 28 ماه.


شرکت فراسان به عنوان یکی از سه شرکت بزرگ تولید کننده لوله های کامپوزیتی در دنیا، آمادگی کامل خود را به منظور : مشارکت در پروژه های زیربنایی ملی بصورتEPC+F,EPC, BOT, PC, Pاعلام می دارد.

 • دارای گواهی نامه صلاحیت پیمانکاری پایه ی یک رشته آب ،شبکه های توزیع آب و خطوط جمع آوری فاضلاب
 • دارای گواهینامه بین المللی کیفیت محصول مطابق با استاندارهای بین المللیاز معتبرترین مرجع کشور کانادا
 • دارای گواهینامه سیستم مدیریت یکپارچه و مدیریت HSE و مدیریت پروژه همگام با آخرین استانداردهای جهانی

توانمندی های شرکت فراسان در انجام پروژه های زیربنایی کشور در قالبEPC+F,EPC, BOT, PC, P

سی و پنج سال حضور در عرصه ی صنعت کامپوزیت ایران و دنیا که با بومی سازی و تولید نسل جدید لوله های GRPبه ثمر نشسته است، نتیجه اعتماد ذینفعان به خدمات و محصولات شرکت فراسان میباشد.شرکتی که امروز با افتخار، یکی از سه شرکت بزرگ لوله های کامپوزیتی در دنیا است کهآمادگی انجام پروژه ها به صورت EPC+F , EPC , BOT, PC, P را دارا می باشد.شرکت فراسان فعالیت خود را درسال 1365 آغاز نموده است و لوله های کامپوزیتی، از محصولاتی هستند که تحت لیسانس شرکت فراتِک نوین پارسه، که یکی از دوشرکت مطرح جهانی در حوزه دانش و فناوری است، تولید می شوند. این شرکت در ابتدا فعالیت خود را با تولید محصولات کامپوزیتی آغاز نمود و در راستای مسئولیت اجتماعی و دوام بالای محصولات، خدمات پس از فروش و اجرا را به فعالیت های خود افزود و با اخذ رتبه پیمانکاری پایه یک رشته آب، شبکه های توزیع آب و خطوطجمع آوری فاضلاب توانسته پروژه ها را به صورت PC به انجام برساند .در حال حاضراین شرکت با تمرکز بر فعالیت های بهره برداری و اجرای بیش از 12000 کیلومتر خطوط لوله، ایجاد ارزش، جهت کارفرمایان محترم نموده است که نشان دهنده کیفیت برتر نسل جدید لوله های GRP می باشد.شرکت فراسان با بهره گیری از پیشرفته ترین مرکز تکنولوژی بین المللی( مرکز تکنولوژی فراتک) توانسته است تا سبد محصولاتخود را در صنایع مختلف تکمیل و همزمان نسل جدید لوله های GRP را که مشابه بین المللی ندارد به صنعت عرضهنماید. مرکز تکنولوژی فراتک با انجام تست های بلند مدت لوله های GRP بر اساس استانداردهای بین المللی ساختار لوله را برای طول عمر حداقل 50 سال طراحی نموده است. با توجه به ظرفیت های بالای تولید، همچنین برخورداری از زنجیره تامین ایجاد شده و ظرفیت های اجرایی، پیمانکاری، بهره برداری، این شرکت آمادگی انجام مطالعات شناخت مراحل اول و دوم، تولید، اجرا و بهره برداری از طرح ها و همچنین تامین مالی آنها را در قالب نظام دوعاملی و تحویل کلید در دست و مشارکت عمومی- خصوصی در قالب ظرفیت های قانونی و تهاتر اموال و دارایی ها با توافق طرفین، دارد.همچنین این شرکت آمادگی دارد کلیه طرح ها و پروژه های مهم شامل سامانه های آبرسانی و شبکه های آبیاری و زهکشی تحت فشار و شبکه ها و خطوط جمع‌آوری فاضلاب را که بنا به دلایلی در مراحل مختلف مطالعاتی یا اجرایی متوقف شده اند، با استفاده از ظرفیت ماده 27 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) و تبصره 19 قانون بودجه سنواتی براساس شرایط و طرح تجاری (Business Plan) مورد توافق طرفین، اجرایی نماید. طبق قانون طرح های که حتی ردیف اجرایی در قانونبودجه های سنواتی ندارند از این ظرفیت قابل اجرا است.

این شرکت در راستاي نظام فنی و اجرایی کشور و همگام با چشم انداز و ماموریت خود به منظور استفاده از توانمندي هاي بخش خصوصي ، بالابردن كيفيتو كاهش زمان اجرا، توسعه پایدار، بهره برداري صحيح و اصوليبا تكيه بر :

 • توانمندي بالاي فني و تكنولوژي ايجاد شده در شركت هاي گروه صنعتي و در نتيجه ايجادظرفيت هاي بالاي كمي، كيفي بالقوه و بالفعلبراي تأمين نياز مندي هاي متنوع و متغير مشتريان
 • پيشينه و مقبوليت شركت در طيف مشتريان و تعاملمثبت و اثربخش با مشتريان
 • تجارب ارزنده اجراي پروژه هاي استراتژيك در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ، نیروگاه هاو صنعت آب كشور
 • ایفای مسئولیت های اجتماعی خود در شكوفايي صـنعتي و اقتصادي كشوراز جمله درپروژه هاي آبرساني به مناطق محروم كشور با جذب، هدايت و مديريت سرمايه در فعاليت‌های اقتصادی مفيد براي كشور

به دنبال مشاركت در توسعه زير ساخت هاي كشور عزيزمان اقدام بهسرمايه گذاري در پروژه هاي صنعت آببه صورت EPC نموده است . در اين راه موفق به انجام پروژه هاي مهم زير بنايي در صنعت آب كشور شده است .

اجـرای پروژه ملی و فرا ملی توسط شرکت فراسـان
طرح انتقال آب از خليج فارس به صنايع جنوب شرق كشور ( قطعه سوم) به صورت EPC+F

كارفرما : شركت تامين و انتقال آب خليج فارس

مديريت طرح : شركت مهندسي مشاور يكم
مشاور و دستگاه نظارت : شركت مهندسي مشاور طوس آب
سرمايه گذار پروژه : شركت توليدي صنعتي فراسان( مشارکت در سرمایه گذاری به میزان 50 درصد)
طراحی و مهندسی پروژه : شرکت مهندسین مشاور فرپاک
مجري و بهره بردار پروژه : شركت توليدي صنعتي فراسان در قالب مشارکت فراسان-فرپاک

مشخصات طرح:

* ظرفيت خط انتقال 2 متر مكعب در ثانيه
* طول خط انتقال 371 كيلومتر
* قطر لوله 1000 تا 1200 ميليمترGRP
* فشار كاري : 10 تا 25 بار
(125 کیلومتر بافشار 25 بار- 65 کیلومتر بافشار 20 بار- 97 کیلومتر بافشار 16 بار- 84 کیلومتر بافشار 10 بار)
* احداث6 سايت كامل مخازن تعادلي و ذخيره به ظرفيت 15000 و 20000 متر مكعب
* عمليات آتشباري در زمين هاي سنگي به ميزان 1 ميليون متر مكعب
*عمليات آتشباري در زمين هاي سنگي جهت حفر ترانشه به ميزان 40 كيلومتر
* انجام عملياتPipe jacking به ميزان يك كيلومتر
*احداث باند عمليات (ROW) با عرض 30 متر به طول 371 كيلومتر
*احداث جاده سرويس به عرض 7 متر به ميزان 371 كيلومتر
* اجراي فيبر نوري به ميزان 371 كيلومتر
*احداث يك واحد ايستگاه پمپاژ كاملشامل ساختمانهاي پمپاژ،برق،ديزل ژنراتور، بهره برداري و….
* احداث دو ساختمان كلرزني به همراه تجهيزات مربوطه
* احداث ساختمان كنترل مركزي

ویژگی های جغرافیایی پروژه انتقال آب از خلیج فارس به صنایع جنوب شرق کشور

همیشه موضوع آب برای کشورهایی که در مناطق خشک و کم بارش قرار دارند، بعنوان ابرچالش مطرح می شود.کشور عزیز ما ایران، با توجه به قرار گرفتن در نوار خشک و کم بارش، با مشکل کم آبی و چالش های مترتب آن از جمله، خشکیدن تالابها، کاهش روانابها و منابع و سفره های آبزیرزمینی، فرونشستزمین و تامین آب شرب مطمئن مواجه است. وجود معادن ارزشمند در مناطق کمتر توسعه یافتهدر فلات مرکزی ایران، و کمبود منابع آبی برای احیا و فرآوری این معادن برای ایجاد ارزش افزوده بیشتر و ایجاد زمینه های اشتغال پایدار از یک طرف، و استفاده از ظرفیت بی نظیر آب های جنوب کشور از طرف دیگر، می توان توسعه ای پایدار مبتنی بر اقتصاد دریا محور و همچنین احیا معادن کم نظیر کشور راپایه گذارینمود. امروز بیشتر کشورهای دارای دسترسی به آب دریا، از آن به عنوان یک منبع تامین آب به خصوص در جاهایی که امکان استفاده از سایر روش‌های تامین آب کمتر است، بهره می‌گیرند و با نمک زدایی و شیرین سازی از آن، در مصارف مختلف استفاده می‌کنند. طرح نمک زدایی و انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران، سرآغاز یک اتفاق تاریخیبی نظیر در این مرز و بوم است، تا بتوان برگ زرین دیگری را در توسعه پایدار اقتصادی – اجتماعی این مناطق ایجاد نمود.مجموعه فراسان این افتخار را دارد تا بعنوان یکی از عوامل این طرح عظیم، سهمی در آبادانی ایران عزیزمان ایفا کند.لذا با توجه به اهمیت موضوع و لزوم راه اندازی صنایع و از طرفی کمبود آب باعث گردید که سه شرکت معدنی و صنعتی گل گهر ، شرکت ملی مس ایران و شرکت معدنی صنعتی چادرملو برای تامین کمبود آب مورد نیاز تاسیسات موجود و طرح های توسعه ای در دست اقدام خود ، طرح نمک زدائی آب دریا و انتقال آن به محل های مصرف را در دستور کار خود قراردهند.
در این راستا شرکت تامین و انتقال آب خلیج فارس با مسئولیت مدیریت و اجرای این طرح بزرگ تاسیس گردید و بر اساسطراحی های انجام شده تصمیم گیری شد که در فاز اول پروژه 110 میلیون مترمکعب آب دریا در بندرعباس توسط سیستم آبگیری از دریا برداشت و در مجموعه آب شیرین کن به روش اسمز معکوس (RO)شیرین سازی شده و توسط خطوط انتقال و ایستگاههای پمپاژ مربوطه به طول 820 کیلومتر به محل کارخانجات سه شرکت فوق در سه قطعه انتقال پیدا نماید .در قطعه اول به طول حدود 300 کیلومتر و با ظرفیت 4/4 مترمکعب در ثانیه آب شیرین سازی شده به معدن گل گهر سیرجان انتقال پیدا می کند . در قطعه دوم به طول حدود 150 کیلومتر و با دبی 3 مترمکعب در ثانیه آب به معدن مس سرچشمه انتقال می یابد و در قطعه سوم به طول حدود 371 کیلومتر و با ظرفیت 2 مترمکعب بر ثانیهآب از مس سرچشمه به صنایع فولاد معادن چادرملو در اردکان یزد انتقال پیدا خواهد کرد که شرکت فراسان مجری پروژه به صورت PC( با مشارکت شرکت فرپاک که بخش Eرا به عهده داشته است) به میزان 50 درصد تامین کننده و شریک مالی پروژه بوده است.

ویژگی های منحصر به فرد مِـگا پـروژهطرح انتقال آب از خليج فارس به صنايع جنوب شرق كشور

 • اولین پروژه انتقال آب به فلات مرکزی ایران و بخش عظیمی از معادن کشور نظیر معادن سنگ آهن؛ معادن مس و …
 • برداشت آب دریا و شیرین سازی آن و انتقال حدود 4400 لیتر در ثانیه در 960 کیلومتر وبا فشار کاری حداکثر 63 بار
 • رکورد ملی و فراملی در اجرای 371 کیلومتر با 6 عدد مخازن بتنیدر قطعه سوم توسط شرکت فـراسان، در کـوتاه ترین زمان ممکن

ویژگی های این پروژه که آن را تبدیل به یک ابر پروژه ملی می کند به اختصار به شرح زیر است :

 1. ظرفیت برداشت آب از دریا و سیستم نمک زدائی و مقدار آب شیرین سازی شده بیشترین ظرفیتی است که تاکنون در کشور ساخته شده است و در منطقه نیز جزء بزرگترین ظرفیت های شیرین سازی آب دریا می باشد .
 2. طول خط انتقال آب شیرین شده به مقدار حدود 820 کیلومتر با توجه به ظرفیت آب انتقالی و فشار کاری در کشور و منطقه بی نظیر است و تاکنون در این سطح پروژه مشابه ای انجام نشده است .
 3. انتقال آب از دریا به کویر با توجه به فاصله ، سختی و مشکلات و هزینه های انجام آن تابوئی بوده که تا قبل از اجرائی شدن این پروژه هیچ مجموعه دولتی و خصوصی انجام آن را امکان پذیر نمی دانستند که با انجام این پروژه تابوی آن شکسته و چراغ راه پروژه های مشابه آتی خواهد بود.
 4. این ابر پروژه در این حجم عملیاتی و هزینه های اجرای آن کلا توسط بخش خصوصی و بدون سرمایه گذاری و حضور دولت انجام گرفته که در کشور تا کنون سابقه نداشته است و پروژه های این چنینی معمولا توسط بخش ها و بودجه های دولتی انجام می گردیده است.
 5. در قطعه سوم کلا از لوله های GRP استفاده گردیده است که با توجه به اقطار مورد استفاده و فشار کاری و طول خط انتقال در کشور و منطقه بی نظیر و در دنیا جزء پروژه های خاص و منحصر به فرد می باشد .

جایـگاه شرکت فراسـان در پروژه انتقال آب از خلیج فارس

 1. مشارکت در تامین مالی و سرمایه گذاری در قطعه سوم
 2. تامین لوله و اتصالات GRP، اجرا و تعهد بهره برداری سه ساله

مشخصـات فنـی پـروژه و خـدمات انجام شده

خدمات انجام شده و مشخصات فنی پروژه در خطوط کلی به شرح زیر است :

طراحی ، ساخت ، تامین و تهیه لوله ها ، مصالح و تجهیزات مکانیکی ، برق ، کنترل و ابزار دقیق و اجرای کلیه کارهای ساختمانی و کانال های مورد نیاز خط انتقال به طول 371 کیلومتر به همراه ساخت حوضچه های بتنی شیرآلات بین راهی و مخازن ذخیره بتنی و ایستگاه پمپاژ جهت انتقال آب تصفیه شده به ظرفیت 2000 لیتر در ثانیه و آزمایش و راه اندازی کل خط انتقال آب و بهره برداری 5 ساله ، مطابق مشخصات فنی ، دستورالعمل ها و استانداردهای منضم به پیمان و براساس نقشه های اجرائی تائید شده که در خطوط عمده شامل موارد زیر می باشد :

 1. ساخت ، تامین ، حمل ، نصب ، تست و راه اندازی لوله ها و اتصالات GRP مورد نیاز پروژه به طول 371 کیلومتر و به اقطار 1000 و 1100 و 1200 میلیمتر و فشار کار 10 الی 25 بار

  ( 125 کیلومتر با فشار 25 بار- 65 کیلومتر با فشار 20 بار- 97 کیلومتر با فشار 16 بار- 84 کیلومتر با فشار 10 بار)
 2. تامین ، حمل ، نصب ، تست و راه اندازی کلیه لوله ها و اتصالات فولادی ، شیرآلات و تجهیزات مورد نیاز خط انتقال ، مخازن و ایستگاه پمپاژ
 3. اجرای کلیه عملیات ساختمانی و حفاری و ساخت کانالهای مورد نیاز خط انتقال و حوضچه های بتنی شیرآلات بین راهی به تعداد 689 واحد
 4. تامین ، خرید و حمل مصالح و اجرای کلیه عملیات ساختمانی 6 سایت مخزن بتنی ذخیره آب و تامین ، حمل ، نصب و راه اندازی تجهیزات مکانیکی ، برقی ، کنترل و ابزاردقیق مربوطه با ظرفیت های یک مخزن 10000 مترمکعبی سه مخزن 15000 مترمکعبی و دو مخزن 20000 مترمکعبی
 5. تامین و خرید و حمل مصالح و اجرای کلیه عملیات ساختمانی یک ایستگاه پمپاژ و تامین ، حمل ، نصب و راه اندازی تجهیزات مکانیکی ، برق ، کنترل و ابزاردقیق مربوطه با ظرفیت انتقال 2000 لیتر در ثانیه مشتمل بر ساختمان ایستگاه پمپاژ ، مخزن مکش 15000 مترمکعبی و ساختمانهای جنبی کنترل ، بهره برداری ، برق ، دیزل ژنراتور ، ترانسفورماتور ، پست پاساژ و نگهبانی
 6. تامین ، خرید و حمل مصالح و اجرای کلیه عملیات ساختمانی دو ایستگاه ضدعفونی با کلر از روش الکترولیز نمک و تامین ، حمل ، نصب و راه اندازی کلیه تجهیزات مکانیکی ، برقی ، کنترل و ابزاردقیق مربوطه با ظرفیت تزریق هر یک 8500 گرم کلر در ساعت
 7. تامین و حمل مصالح و تجهیزات ، اجرا ، نصب و راه اندازی خطوط انتقال نیروی برق فشار متوسط و ساخت پست پاساژ و ترانسفورماتور جهت تامین برق مورد نیاز ایستگاه پمپاژ به ظرفیت 7 مگاوات و طول 40 کیلومتر و تامین برق سایت مخازن ذخیره به طول مجموع حدود 45 کیلومتر و به ظرفیت مورد نیاز هر یک از سایت ها
 8. تامین ، حمل مصالح و کلیه تجهیزات مکانیکی ، برق ، کنترل و ابزاردقیق و اجرا ، نصب و راه اندازی سیستم انتقال اطلاعات با فیبرنوری ، تله متری ، مونیتورینگ و سیستم بهره برداری اسکادا برای کل خط انتقال به طول 371 کیلومتر
 9. آزمایش عملکردی و راه اندازی یکپارچه خط انتقال و شش ماه بهره برداری آزمایشی و آموزش کارکنان کارفرما یک سال بهره برداری از کل خط انتقال آب قطعه سوم که قابل افزایش تا 5 سال به درخواست کارفرما خواهد بود .