محصولات

لوله های Glass Reinforced Polymer Pipe) GRP) فراتک لوله های کامپوزیتی می باشند که با توجه به توسعه فناوری های کامپوزیتی و نانو کامپوزیتی دارای قابلیت و کاربرد های مختلف جهت استفاده در زیر ساختها را فراهم نموده است.
امروزه فن آوری های جدید در روش های تولید لوله ، امکان کسب عملکرد بهتر با هزینه کمتر را فراهم نموده است. لوله های GRP فراتک که دارای تکنولوژی برتر در مقایسه با دیگر لوله های GRP می باشند هم اکنون در پروژه های کلان در نقاط مختلف جهان ، به عنوان اولین گزینه مورد استفاده قرار می گیرند.
لوله های نوین کامپوزیتی فراتک جایگزین مناسبی برای انواع لوله ها  می باشند این لوله ها با مقاومت مکانیکی بسیار بالا و مقاومت کامل در برابر خوردگی می باشند.
با توجه به اينکه اين لوله ها از ترکيب الیاف فايبرگلاس و رزين با نسبت هاي خاص تشکيل يافته اند، با انتخاب صحيح ترکيبات و مقدار مواد و انتخاب فرايند مناسب، توليدکننده مي تواند به لوله با خصوصيات دلخواه دست يابد. انواع لوله هاي قابل توليد در شرکت سازنده به شرح زير است:

 • لوله هاي GRE
 • لوله هاي GRVE
 • لوله هاي – Uni Axialجهت مصارف دفنی
 • لوله هاي – Bi Axial لوله های شبه فولادی با مقاومت مکانیکی بالاتر
 • لوله هاي پايپ جک (Pipe jacking ) -جهت عملیات لوله رانی
 • لوله های مقاوم در برابر سایش (Abrasion/Erosion Resistant)

لوله های Uni-Axial

لوله های تک محوری از شناخته شده ترین انواع لوله ها ی GRP می باشند که از لحاظ کاربرد های زیر زمینی مناسب ترین گونه می باشد. علت اصلی “تک محوری” نامیدن این لوله ها لزوم نصب دقیق ( بستر سازی، خاکریزی اولی ونهایی) برای تضمین ایجاد یک مکانیسم خاک – لوله است .این نوع از لوله ها توانایی تحمل بارهای بالا در جهت حلقوی و همچنین نیروهای محوری می باشد. در هنگام نصب این لوله ها در محل اتصالات معمولا از بلوک های فشاری (Trust blocks) استفاده می گردد.

لوله های Uni-Axial- فراسان- FRP لوله

لوله های Bi-Axial

لوله های Bi Axial لوله هایی هستند که علاوه بر اینکه مقاومت بالایی در برابر نیرو های وارده در جهت شعاعی دارند طراحی شده اند تا قابلیت تحمل نیرو در جهت محوری نیز داشته باشند.
خطوط انتقال Bi Axial در سیستم های روی کار و یا زمانی که خطوط انتقال از عوارض گوناگون طبیعی مانند زمین های سنگی، رودخانه ها ، مسیل ها ، زمین های سست ، با تلاقی و شیب های تند عبور می کند می تواند نیرو های محوری بالایی را تحمل کنند.
در صورتیکه این نوع از لوله ها بصورت دفنی استفاده گردند نیازی به استفاده از Trust Block نمی باشد.
برخی از ویژگی های لوله های Bi Axial مشابه لوله های Uni Axial فراتک می باشد اما نسبت به سیستم Uni Axial دارای مزایای ذیل می باشد:

 • مقاومت مكانيكي بسيار بالا (در راستاي حلقوي حتي بيش از فولاد)
 • مقاومت بسيار خوب در برابر ضربه
 • قابليت اجرا در شيب
 • قابليت اتصال شاخه ها به صورت صلب
 • بدون نیاز به بلوک مهاری ( Thrust Block )
 • ايده آل براي: زمينهاي سست، زمينهاي سنگي، كوهستان، ورودي به پمپها و حوضچه ها
 • ضریب زبری تقریباً ثابت در مدت عمر مفید ( مشترک با Uni Axial )
 • بدون خوردگي و پوسيدگي ( مشترک با Uni Axial )
 • وزن پايين (يك چهارم لوله هاي فلزي با قطر و فشار كاري يكسان) ( مشترک با Uni Axial )
 • قابليت اتصال به انواع دیگر لوله ( مشترک با Uni Axial)
کاربرد لوله هایBi Axial
 •  
 • انتقال فاضلاب صنعتی
 • انتقال آب شرب
 • انتقال فاضلاب شهری
 • انتقال آب دریا و غیره
نوع لوله ی فراتک وضعیت نصب سفتی [Pa] سفتی [Pa]
Uni Axial دفنی 2,500 124,000
5,000 248,000
10,000 496,000
Bi Axial دفنی- روی کار 15,000 744,000
20,000 992,000

پایپ جک

اجرای خط لوله عموما به صورت ترانشه رو باز انجام می شود. این روش اجرا در شهرها و مناطق پر تردد و پر ترافیک باعث ایجاد اختلال در فعالیتهای روزمره و ترددها خواهد شد. اجرای خط لوله در مناطق دارای خاک سست به نوبه ی خود نیازمند تمهیدات خاصی نظیر ایجاد ترانشه عریض (عرض چند برابری نسبت به ترانشه های استاندارد)یا استفاده از روشهای دیگر حفر ترانشه است که هزینه اجرایی را افزایش خواهد داد. یکی از روش های جدید، اجرای خط به صورت بدون ترانشه (trenchless) است و این اجرا عمدتا به روش پایپ جک(pipe jack) یا لوله رانی انجام می شود.چنین سیستم اجرایی در مناطق پر تردد و به ویژه در مراکز کلان شهرها یک سیستم ایده ال برای اجرا است.لوله های فراتک به روش الیاف پیچی پیوسته تولید می شوند. در لوله های پایپ جک ساختار لوله به گونه ای طراحی شده است تا بتواند در راستای محوری نیروهای بالایی را تحمل کند.

اجرای خط به صورت بدون ترانشه (trenchless)

منهول

منهول به معنی آدم رو، در واقع برای دسترسی آسان انسان به داخل خطوط می باشد.
انواع منهول ها بدون محدودیت سایز قابل ساخت می باشند. همچنین درب این منهول ها نیز به صورت کامپوزیتی قابل ساخت می باشد.

مزایای استفاده از منهول GRP به شرح زیر است:

   1. مقاومت در برابر خوردگی
   • با دوام و پایدار
   • امن و مطمئن
   • عدم نیاز به تعمیر و نگهداری
   • مقاومت در برابر خوردگی داخلی و خارجی

سبکی وزن

   • قدرت مانور بالا در زمان تولید
   • حمل، بارگیری و تخلیه توسط ماشین آلات سبک تر و قابل دسترس تر
   • اجرای سریعتر و آسانتر در محل سایت

اجرای آسان

   • صرفه جویی در زمان اجرا
   • صرفه جویی در میزان خاک برداری
   • عدم نیاز به فنداسیون
   • اضافه کردن سریع و آسان قطعات و انشعابات جدید به منهول با استفاده از دستگاه های استاندارد

قابل اطمینان بودن

   • سازه ای کاملاً مشتقل و یکپارچه
   • ثابت ماندن و عدم تغییر ابعاد و اندازه ها

دیواره یکپارچه

  • جلوگیری از نفوذ داخلی
  • مقاومت در برابر نفوذ خارجی

منهول GRP

لوله ضد سایش Abrasion Resistant

ذرات معلق در سیالات همواره یکی از نگرانی های مشتریان هستند چراکه ذراتی که بصورت اجتناب ناپذیر توسط سیال در داخل لوله ها حمل می شوند می توانند به لوله ها آسیب رسانند و در دراز مدت باعث سایش خطوط لوله شوند.

خوردگی وسایش(Corrosion and Abrasion) در سطح داخلی لوله باعث خرابی های محلی و بنابراین افزایش هزینه تعمیرات و نگهداری و همچنین ایجاد تغییر زیاد در خواص هیدرولیکی سیال داخل خطوط لوله و تحمیل نیروهای ناخواسته و غیر قابل پیش بینی بر تاسیسات خطوط لوله ( مثل پمپ ها ) بر اثر کاهش همواری سطح داخلی لوله ها می شود. تمام این آسیب ها باعث کاهش عمر مفید پروژه می شود. برای حل مشکلات ایجاد شده توسط ذرات معلق درون سیال ، شرکت فراتک لوله های ضد سایش را معرفی و تولید کرده است که علاوه بر اینکه در برابر ذرات خورنده درون سیالات مقاوم می باشند. 

فناوری برتر لوله های ساخت شرکت فراتک توانسته محصولی را برای بازار به ارمغان آورد که اقتصادی بوده و راه حلی دراز مدت برای مشتریان می باشد. فهرست طولانی مشخصات ، ویژگی ها، و مزایا برای نصب و سیستم هزینه عمر مفید بهینه اضافه گردیده است.

لوله ضد سایش Abrasion Resistant

 

مقاومت در برابر اشعه U.V

حدود 5 درصد از نور خورشید را U.V تشکیل می دهد که طول موج های 280 الی 400 نانومتر را در بر می گیرد.
معمولا انرژی تابشی خورشید را با واحد لانگلی(Ly) اندازه گیری می کنند.

 1Ly = 1 Cal/Cm2
معدل تابش خورشید در کشورهای مختلف در ذیل براساس کیلو لانگلی(KLy) آورده شده است:

ایران 200 آلمان 80
مالزی 140 انگلستان 70
عربستان 200 اتریش 80
اتیوپی 150 نروژ 70
فرانسه 120 برزیل 120
آفریقای جنوبی 160 ژاپن 100

تحقیقات و آزمایش های انجام شده نشان می دهد درصورتی که انتخاب لوله ها به صورت صحیح انجام شده باشد اشعه U.V تاثیری بر لوله های فراتک ندارد.
به طور کلی لوله ها به دو نوع روی کار و دفنی تقسیم بندی می شوند. در لوله های روی کار ترکیبات جاذب U.V ( شیمیایی) و یا ترکیبات دافع U.V (فیزیکی) استفاده می گردد. اگر لوله های دفنی برای بیش از یک سال در محیط بیرونی و بدون اجرای نصب قرار بگیرد توصیه می شود از مواد افزودنی مقاوم در برابر اشعهU.V استفاده گردد.

مقاومت در برابر اشعه U.V-فراسان

روشهای اتصال لوله ها

کوپلینگ رکا (مانش)Reka Coupling

متداولترين روش اتصال خصوصاً براي لوله هاي مدفـون استفاده از كوپلينگ رکا مي باشد .لولـه هاي توليـــدي در شاخه هاي 12 متري معمولاً به وسيله يك كوپلينگ 2 واشره از جنس GRP به هم متصل مي شوند . لوله و كوپلينگ مي تواند به صورت مجزا تامين گردد ولی معمولا در يك طرف بر روي لوله در كارخانه نصب خواهد شد . كوپلينگ هاي توليدي با دو واشر آب بندي مي شوند . واشر درون شياري كه با دقت تراشكاري شده است قرار مي گيرد واشر كوپلينگ ها براي مدت بيش از 75 سال مقاومند .

 
 

(کوپلینگ رکا-مانش)Reka Coupling

-فراسان-کوپلینگ رکا (مانش)Reka Coupling

اتصال آداپتوری

این روش یک اتصال صلب بوده که به کمک یک قطعه واسط به نام آداپتور اجرا می گردد. این روش اتصال در نصب لوله های رو کار به ویژه سکوها ی نفتی و یا نصب دفنی استفاده می شود .

 

كوپلينگ چسبي (Glued Coupling)

كوپلينگ صلب ، با چسب اپوكسي جهت مصارف روي كار یا دفنی تامين مي گردد . هنگامی از این نوع اتصال استفاده می گردد که نیاز به تامین مقاومت در جهت محوری لوله باشد. در اين كوپلينگ ها آب بندي با دو واشر و چسب اپوكسي انجام مي گردد . ضمن اينكه چسب اپوكسي بين لولــه و كوپلينگ موجب صلب شـدن كوپلينگ مي گردد و در نتيجه اتصال مربوط كاملاً مقاوم در برابر نيروهاي كششي در طول خط مي باشد .

كوپلينگ چسبي (Glued Coupling)

-فراسان-كوپلينگ چسبي Glued Coupling

اتصال نر و مادگی ( Bell & Spigot )

این روش اتصال به طور معمول برای لوله های زیر 300 میلیمتر (12 اینچ) استفاده می شود. لوله های خاص برای اتصال با این روش در انتها دارای یک بر آمدگی هستند و ابتدای لوله پس از اعمال رزین به دور آن، در این قسمت برآمده فرو رفته و پس از خشک شدن ، یک اتصال صلب را ایجاد می کند.

فلنج GRP

یکی از روش های اتصال لوله های GRP به یکدیگر یا اتصال این لوله ها به سایر لوله ها اتصال فلنج می باشد.
در موارد خاص امكان اتصال فلنجي لوله ها وجود دارد . وقتي كه در فلنج GRP در اقطار بيش از 300 ميليمتر به هم متصل مي شوند پیشنهاد می گردد که يك فلنج در Face داراي O-ring باشد . اسـتاندارد سوراخــكاري متــداول شرح زیر می باشد. استانداردهاي ديگر سوراخكاري نيز قابل تامين هستند . AWWA, EN, ANSI,ASME,DIN,SSI و …
شرکت تولیدی و صنعتی فراسان قادر به تولید کلیه اتصالات فلنجی از جمله (…raised faced, flat face, etc) می باشد.
 
فلنج GRP- اتصالات

فلنج-فراسان GRP

اتصالات جوشي یا لایه گذاری (Lay up Joint یا Butt Wrap)

اين اتصال با استفاده از انواع مختلف لایه های فايبر گلاس و رزين انجام مي پذیرد. طول و ضخامت اتصال بر اساس قطر و فشار كاري لوله تعيين مي گردد. اين نوع اتصال نياز به پرسنل آموزش دیده و شرایط مناسب دارد. در صورت نياز، شركت سازنده خدمات مربوطه را ارائه خواهد نمود.

كليه اتصالات

کلیه اتصالات از جنسGRP از قبيل زانو در زواياي مختلف ، سه راهي ، فلنج ، نازل و غيره در اندازه هاي استاندارد و همچنين در صورت درخواست در ابعادي غير از استانداردهاي فراتك توليد مي شوند.امكان تامين اتصالات يكــپارچه تا قطر 900 ميليمتر میسر می باشد . جـهت دريافت ابعاد اتصــالات يكـپارچه و يا Mitered با شركت سازنده تماس حاصل فرمائيد
 

روشهای اتصال لوله ها